Niin on Koko Suomi leipoo kausi 9 ohi ja tiukan taistelun voitti lopulta Harriet! đ
Paljon onnea voittajalle!
Oli suuri kunnia leipoa kaikkien upeiden ja taitavien leipureiden kanssa! Iso kiitos myös tuotannolle ja tuomareille, jotka tekivÀt tÀmÀn kaiken mahdolliseksi. Oli ainutkertainen tilaisuus pÀÀstÀ olemaan mukana nÀin hienossa ohjelmassa, jota seurasi parhaimmillaan 1,2 miljoonaa ihmistÀ per jakso!
Toki olen ylpeÀ myös itsestÀni. Finaaliin pÀÀsy oli alkuperÀinen tavoitteeni ja se toteutui! Muutama virhe parissa suolaisessa tehtÀvÀssÀ aiheuttivat kuitenkin sen, ettei koko kisan voitto tÀllÀ kertaa tullut. Mutta finaaliin pÀÀsy on minusta jo aivan loistava suoritus.
Finaalin teknisenÀ tehtÀvÀnÀ oli tehdÀ sekÀ suolaisia ettÀ makeita voisarvia. NÀmÀ onnistuivat minulta hyvin, mutta pari sarvea oli vetÀnyt jÀÀkaapissa hieman kosteutta itseensÀ ja nÀyttivÀt raaoilta. TÀmÀn takia tuomarit rankkasivat minut kolmanneksi, mistÀ olin hieman eri mieltÀ, koska olin ainut joka koristeli sarvet tehtÀvÀnannon mukaisesti. Mutta erot toki oli tÀssÀ vaiheessa jo niin pieniÀ, ettei asiaa kannattanut jÀÀdÀ murehtimaan.
TaidonnÀytetehtÀvÀssÀ tehtÀvÀssÀ tehtiin vintagekakkuja, joka onnistui minulta todella hyvin ottaen huomioon, ettÀ lÀmpötila oli teltassa yli 30 astetta! Minun kakussani oli mantelinen kakkupohja, sitruunakreemiÀ ja suklaakreemikuorrute. Tuomarit epÀröivÀt sitruunan ja suklaan yhdistelmÀÀ, mutta nÀin makeassa kakussa ne sopivat yhteen tÀydellisesti. Tein kakun kevÀÀllÀ 2023 pari kertaa ja makuraati oli sitÀ mieltÀ, ettÀ tÀmÀ on paras kakku ikinÀ! Tuomarit epÀröivÀt myös kakun riittoisuutta, mutta kyllÀ nÀin tuhdista kakusta pitÀisi kolmellekymmenelle riittÀÀ. Pursotuksiin olin todella tyytyvÀinen, koska kreemi ihan suli kÀsiin!
Pursotusten oli alunperin tarkoitus nÀyttÀÀ suunnilleen tÀltÀ, mutta kuuman ilman takia kreemi kutistui niin pieneen, ettÀ sain vaivoin tehtyÀ reunakoristeet. TÀmÀ kakku meni naapurinpojan rippijuhliin, mikÀ takia koristeena on valkosuklaaristi.
Laitan kakun ohjeen myöhemmin vielĂ€ blogiin. Löysin koneelta alkuperĂ€isen ohjeen, mutta tein siihen niin paljon muutoksia vielĂ€ kisan aikana, ettĂ€ sitĂ€ on turha julkaista. En yhtÀÀn muista mitĂ€ muutokset olivat, mutta muistan ettĂ€ lisĂ€sin kakkuun vielĂ€ kaikenlaista. đ
Tuomarit tekivÀt myös pitkÀÀ pÀivÀÀ ja arvioivat leivokset todella ammattimaisesti ja reilusti. Sain paljon hyviÀ kehitysideoita omiin leivonnaisiini ja kaikki kritiikki oli ansaittua. Opin paljon kisan aikana ja oli suuri kunnia saada palautetta ammattituomareilta. Ihan mahtava kokemus kertakaikkiaan!
Paljon onnea hienosta suorituksesta :) t. Irina
VastaaPoistaKiitos â€ïž Paula
Poistaonnittelut. kisa on vaativa. ja sÀÀtÀ vastaan ei ole ratkaisua. mahtava suoritus. jÀÀn odottamaan reseptiÀ, ehkÀ teen mut en usko koristelussa saavuttavan sinun kaunista kakkua.
VastaaPoistaKiitos <3 Resepti löytyy nyt blogista =)
Poista