Näistä kekseistä ei voi muuta sanoa, kuin että ne ovat petollisen herkullisia! 😍
Pehmeät voikeksit syntyvät vain muutamasta raaka-aineesta ja nämä oikein sulavat suuhun. Keksit ovat yhtä ihania kuin vaaleat fantasiapiparit, mutta nämä ovat huomattavasti helpompia ja nopeampia valmistaa.
Yllä olevat keksit levisivät hieman uunissa, mutta luulen että se johtuu siitä että vaahdotin voi-sokeriseosta vähän liian kauan. Keksitaikinaa ei koskaan tule vaahdottaa, koska tällöin keksit eivät pidä muotoaan uunissa. Tässä tapauksessa vaahdottaminen toisaalta toimii, koska tällöin kekseistä tulee super pehmeitä ja ilmavia.
25-30 kpl
200g pehmeää voita
100g sokeria
55g kananmunaa (1 iso muna)
1 tl vaniljatahnaa tai 1,5tl vaniljasokeria
175g (n.3dl) vehnäjauhoja
- Ota voi vähintään 2h ennen leivontaa huoneenlämpöön.
- Sekoita voi ja sokeri keskenään.
- Lisää joukkoon kananmuna ja vanilja.
- Lisää lopuksi vehnäjauhot ja sekoita seos tasaiseksi.
- Laita taikina pursotinpussiin, jossa on tähti- tai pyörötylla.
- Pursota leivinpaperille kiekkoja tai renkaita.
- Paista keksejä 200 asteessa (kiertoilmalla) noin 8min.
En pysty sanoin kuvailemaan miten ihania näistä tuli! Keksien leviäminen ei haittaa pätkääkään, koska maku ja koostumus on pääasia. Taikinaa ei muuten tarvitse laittaa jääkaappiin, sillä kylmä ei auta keksejä pysymään muodossaan. Jauhojen lisääminen ehkä auttaisi, mutta tällöin taikinasta tulee vaikeampaa pursottaa. Ja miksipä muuttaa täydellistä reseptiä.
Toinen ihana keksi ohje wilhelmiinat.
Katso kaikki keksireseptini täältä.
Nämä ovat ehdottomasti parhaita keksejä maailmassa!
💛💛💛
Kommentit
Lähetä kommentti
Kiitos kommentistasi <3