Halloumleipä

 

Sain vasta Sari Spåran uuden ihanan reseptikirjan, Ravintoloiden suosikkiruoat kotona. Kirjassa on mm. herkullisia street food tyylisiä ohjeita, kuten hampurilaisia ja tex mex ruokia. Kirjan innoittamana kehittelin tämän ihanan kasvisleipäreseptin, joka sisältää mm. halloumia ja punaista pestoa.

Punaisen peston reseptin olen saanut aikonaan hyvältä ystävältäni Hannalta, joka vieraili youtube kanavallani pari vuotta sitten. Katso lisää täältä.

Punanen pesto

 300 g tomaattipyrettä
1 ruukku basilikaa
1 tlk (330/200g) aurinkokuivattuja tomaatteja
n. 1 dl aurinkokuivattujen tomaattien lientä
½ dl pinjansiemeniä
½ dl cashewpähkinöitä
4 valkosipulinkynttä
1-2 rkl omenaviinietikkaa
½ tl suolaa

  • Paahda siemenet ja pähkinät kuumalla pannulla.
  • Valuta tomaatit ja ota liemi talteen.
  • Laita kaikki ainekset blenderiin ja hienonna hienoksi tahnaksi. Jos seos ei ala hienontua, lisää tomaattien lientä (tai öljyä tai vettä). Seosta voi joutua sekoittamaan aluksi pari kertaa, ennen kuin se lähtee kunnolla liikkeelle.
  • Tarkista lopuksi maku ja lisää tarvittaessa suolaa tai etikkaa.

Leipäpalojen väliin sivellään pestoa ja asetellaan pannulla paistettuja halloumiviipaleita ja tomaattisiivuja. Lisämakua saa vielä tuoreilla basilikanlehdillä. Jos tästä välipalasta haluaa oikein terveellisen, suosittelen käyttämään tummaa leipää tai esim. vähähiilihydraattista siemenleipää. Itse tykkään perus paahtoleivästä, mutta syön sitä vain harvoin. 




Tsekkaa Sarin blogi täältä.
(Kirja saatu)



Pieni sneek peak kirjaan, sillä tämä prosciutto grillileipä antoi innoituksen halloumleivän kehittämiseen. Tulen jatkossa testaamaan muitakin ihania ohjeita tästä kirjasta!

Onnea Sarille jälleen uudesta ihanasta kirjasta!

💖💖💖

Kommentit